uygunaraba
GenelGündem

Yeşil Kart Elektrik İndirimi Sorgulama

Yeşil Kart Elektrik İndirimi Sorgulama nasıl yapılır? Yeşil Kart elektrik indirimi sorgulama yapmak için nereye girmek lazım? yeşil kart e-devlet elektrik indirimi sorgulaması yapmak istiyorum, nasıl yaparım? Sizlere yazımızda Yeşil Kart Elektrik İndirimi Sorgulama hakkında bilgiler vereceğiz.

PTT’den Devletimiz, ihtiyaç sahibi ailelere elektrik faturası ile yardım sağlıyor. Hane halkı sayısı ve harcanan elektrik kilovat saat miktarına göre bu yardımı devletimizden alabilirsiniz. 46,36 TL’den başlayarak 80 TL’ye kadar veya maksimum destek tutarı olan 92,72 TL’ye kadar bu desteği alabilmek için bazı şartları da yerine getirmeniz gerekiyor.

2020 yılında halen devam eden ve ihtiyaç sahibi 10 milyon ailenin kullanabileceği elektrik tüketim desteği için nereye başvurmanız gerektiğini gerekli evraklarla cevapladık.

Elektrik Yardımı Şartları Nelerdir ? Kimler Hak Sahibidir?

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, partinin 8 Ocak’ta gerçekleştirdiği grup toplantısında ihtiyaç sahiplerine müjde verdi. 795 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte, bu haber artan elektrik faturalarına ihtiyaç duyanlar için ciddi bir ümide dönüştü. 2020 yılı için tam olarak 2 milyon 22.000 hanenin elektrik faturası için 92,72 TL destek sağlanacaktır.

PTT desteğinden yararlanan aileler tarafından bazı koşullar aranmaktadır. Hane başına düşen gelir istenilen koşullarda ilk sırada gelir. Buna göre hanedeki kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1: 3’ünden az olmalıdır. 2020 asgari ücrete bakıldığında bu 734 TL.

Yani dört kişilik bir aileniz varsa aylık geliriniz 2.437 TL’yi geçmemelidir. Sosyal yardım alanların bile bu haktan yararlanma şekillerinde bildirilen toplam gelir miktarı, hendekteki insan sayısına bağlıdır. Devletin ihtiyacı olan yoksul ailelere sağladığı 6 yardım paketinden faydalanmış olsanız bile, aşağıdaki gelir ve kişi sayısına sahipseniz PTT aracılığıyla 93,72 TL’ye kadar devlet elektrik destek hibesi alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Halkbank İcralık Satılık Araçlar 2020 [Başvuru]

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlara usul ve şartlara göre verilecek elektrik faturaları PTT tarafından düzenlenir. SYD’ye kayıtlı vatandaşlarımızın faturalarına göre devletten hibe alabilmeleri için tek yapmaları gereken şey. Kişisel başvurularınızı kimlik kartları ve “konut elektrik faturaları” ile en yakın PTT şubesine iletin. Bu, PTT şubelerinden elektrik faturaları için aylık destek ödemeleri almalarına olanak tanır. Elektrik tüketimine yönelik destek, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvikleri Fonu fonlarından finanse edilmektedir. Bu fondaki fonlar yetersiz ise bu destek Vatandaşa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır.

PTT üzerinden elektrik desteği talepleri internet üzerinden yapılamaz. Bu sorgulamaları gerçekleştirmek için yaklaşık 5.000 şubesi olan PTT şubelerinden biriyle şahsen iletişime geçmeniz yeterlidir.

Devlet Elektrik Yardımı Nereye Başvurulacak?

Sadece Türk vatandaşlarının yararlanabildiği bu yardım başvuruları, resmi gazeteye göre sadece sosyal yardım ve dayanışma vergileri için yapılıyor. Her il ve ilçede T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde bir SYD vardır. Bulunduğunuz il / ilçede faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının tam adresleri için tıklayınız.! Bulunduğunuz ildeki bu kuruma kayıt olursanız, bir kuruma başka bir başvuru yapmanıza gerek kalmadan bu destekten yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı