uygunaraba
GenelGündem

Radar Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Radar Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Güvenliğin çok daha önemli olduğu ve belirli bir hız sınırı içinde hareket etmeniz gereken belirli noktalar vardır. Bu noktalarda hız sınırını aşarsanız radar cezaları devreye giriyor. Polis kadranı ile ceza yazılırken sistem otomatik olarak işaret üzerine ceza yazabilir. Teknoloji, bu konuda trafik polislerine büyük ölçüde yardımcı oluyor ve sorumluluklarını bir ölçüde azaltıyor. Online olarak 3 farklı alternatif kullanarak radar cezasını sorgulayabilirsiniz.

Hız sınırının% 10’dan% 30’a kadar aşılması durumunda, 2020’ye kadar plakaya yazılacak radar cezası 285 lira. % 30’dan fazla ise bu tutar 578 TL’dir.

Radar Cezası nedir?

İlgili noktada veya ilgili alanlarda belirtilen hız sınırının aşılması ve bu sınırın belirli bir süre aşılması radar cezasını beraberinde getirir. Yeni çağda radar cezaları da kameralarla tespit edilebiliyor ve doğrudan diske yazılabiliyor. Polis tarafından aranmanın yanı sıra özel cihazlarla tespit edilen hız cezası plakalarınızda ceza olarak gösterilecektir. Bu nedenle, her cezanın bir polis seçimi ile yazılmadığını bilmek faydalı olduğundan, zaman zaman bilet sorgulamalarının yapılması yararlıdır.

Radar Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü, E-Devlet ve son olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet siteleri, plakalarınızın para cezası olup olmadığını saniyeler içinde size söyleyebilir.

  • Emniyet Genel Müdürlüğü: Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden radar ceza taleplerinizi ücretsiz olarak ödeyebilirsiniz. Ziyaret etmeniz gereken sayfa “.egm.gov.tr” olarak gösterilmektedir. İstediğiniz bilgileri eksiksiz girip onayınızı verdikten sonra cezanız olup olmadığını görebilirsiniz.
  • E-Devlet: Uygulamaya giriş yaptıktan sonra veya resmi internet sitesi üzerinden Kurum Hizmetleri bölümünden Güvenlik Genel Müdürlüğü butonuna tıklamanız gerekmektedir. Ardından “Plaka üzerinde belirtilen cezayı sorgula” butonuna tıklayarak ilgili sorgu sayfasına erişebilirsiniz.
  • GİB: “Trafik Bileti Talep Et ve Öde” butonuna tıklarsanız sorgulamanın nasıl yapılacağı detaylı olarak anlatılacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Egzoz Muayene Ücreti Ne Kadar?

Plakadan radar cezası sorgulama

Plaka ile sadece radar cezası değil, plakada belirtilen diğer tüm cezalar da saniyeler içinde görüntülenebilir. Emniyet Genel Müdürlüğü ve E-Devlet’in ortak çalışması olan bu hizmet ile borçlarımıza ücret ödemeden ulaşabiliyoruz. Bunun için “turkiye.gov.tr/arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgul Game” sayfasını ziyaret etmelisiniz. Girişlerinizi e-devlet bilgilerinizle yapmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı