uygunaraba
GenelGündem

2020-2021 Güncel Radar Ceza Ücretleri Ne Kadar?

2020-2021 Güncel Radar Ceza Ücretleri Ne Kadar?

Hız limiti ile ilgili olarak sürücüler için belirli bir hata payı da vardır. Bu pay tüm hız limitleri için% 10’dur. Bunu basit bir örnekle açıklayabilir ve size daha net bir fikir verebiliriz. Hız limitinin 100 olduğu bir noktada 105’te izleyebilirsiniz. Bu hız hata oranına dahildir. Ancak 110’da izlerseniz radar cezasıyla karşı karşıya kalırsınız. 2020’de radar cezaları nelerdi? Dilerseniz bu sorunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

% 10-% 30 hız sınırı için radar cezası 285 TL olarak belirlendi. Erken ödeme yaparsanız indirim olduğunu biliyorsunuz ve indirimli tutar 218 TL olarak belirleniyor. Aldığınız ceza puanı: 15.
Hız sınırını% 30’dan fazla aşarsanız, 585 TL radar cezası ödersiniz. İndirilen miktar 450 liraya tekabül ediyor. Sürücü belgenizde belirtilecek ceza puanı: 20.

Kameralarla radar cezaları nasıl kesilir?

EDS uygulaması ile radar cezalarını uygulamak çok daha pratik ve profesyonel hale geldi. Elektronik denetim sistemi olarak açabileceğimiz EDS, radar cezalarının yanı sıra trafiği ihlal eden her durumda fotoğraf ve kayıt alarak doğrudan cezayı yazmaktadır.

Sistemde bazı boşluklar var ancak düzenleme ve geliştirme çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Kural ihlali durumunda “EDS” kameraları arızanın ve aracın fotoğraflarını çekerek kural ihlalini posta yoluyla araç sahibine iletir. Kişiye fotoğraf ve sabıka kaydı sağlamak artık çok daha kolay ve bu sistem sayesinde son zamanlarda trafik hukuku ihlali biraz daha azaldı diyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Süreleri

Otoyol ve Duble Yollarda Radar Cezaları Nasıl Oluyor?

Hız koridoru uygulaması, biniş ve iniş için hız sınırlarına göre etkinleştirilmiştir. Kontrol bu şekilde otoyollarda ve çift sokaklarda gerçekleşir. Trafik Kanunun 50. Maddesi hız sınırlarını getirmektedir. Şehirlerarası çift yönlü karayollarında bu sınır 90 iken bölünmüş yollarda 110 km / s, otoyollarda 120 km / s’dir. Hız sınırının% 10’un altına aşılması durumunda ceza uygulanmaz. Bir sonraki tabelada hız limiti 90 ise 98’i geçen araca ceza yazılmaz.

Radar cezası nerede ödenir?

Radar cezasını ödeyeceğiniz kurum ve adresleri ve sadece bu cezayı değil her türlü bilet türünü size söyleyeceğiz.

  1. Radar cezası bildirildikten sonra, en yakın vergi dairesine gidip cezayı nakit olarak ödeyebilirsiniz.
  2. Bankalar ile anlaşmalar yaparak ödemelerinizi nakit olarak da yapabilirsiniz. İnternet bankacılığını kullanıyorsanız, resmi bankaların web sitelerinden veya kredi kartlarınızı kullanarak başvurunuz üzerinden de ödeme yapabilirsiniz.
  3. PTT şubeleri de ceza ödeyebileceğiniz adreslerden biridir.
  4. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi de sorgulamaların yanı sıra sizi ödemeler ekranına yönlendirecek adreslerden biridir.

Radar cezalarında indirim veya oran var mı?

Sadece radar cezalarında değil, plakada belirtilen tüm trafik cezalarında erken ödeme için indirim almak mümkündür. Taksitli ödeme işlemini vergi daireleri aracılığıyla yapabilirsiniz, ancak bunun için gelirinizin çok kötü olması ve bunu belgelemeniz gerekiyor. Daha sonra bir ay içinde vergi dairesine başvurmanız ve ilk taksiti nakit olarak ödemeniz gerekir. 4 ay taksitle ödeme seçeneğinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Taksit ödeme işlemi, plakanın kayıtlı olduğu vergi dairesi aracılığı ile kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Turkcell 2 GB Bedava İnternet 2020 (Devam Ediyor)

Sizlere yazımızda Güncel Radar Ceza Ücretleri Ne Kadar? hakkında bilgiler verdik. Bu konular haricinde Telefondan Mobil Radar Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? ve Radar Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? sayfalarına giderek bu konular hakkında da bilgiler alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı